Budapešť nám môže byť pri tvorbe verejného priestoru inšpiráciou
Veľkorysá plocha pre parky a ihriská s kvalitnými hernými prvkami a mobiliárom láka obyvateľov k tráveniu voľného času a ťaží z toho aj mesto.
Ak má mesto či obec dostatok kvalitných ihrísk a dobre navrhnutý verejný priestor, ktorý láka k tráveniu voľného času, vie z toho ťažiť hneď niekoľkokrát. Spokojní obyvatelia nepotrebujú cestovať za oddychom inde a takýto priestor dokáže prilákať aj turistov. Hodnota lokality rastie, a s tým rastie aj rentabilnosť podnikov poskytujúcich lokálne služby.
Mesto, ktoré sa v posledných rokoch zameriava na kvalitu verejného priestoru a môže byť pre nás príkladom, je Budapešť. Aj preto sme začiatkom júna zorganizovali študijný pobyt pre architektov a krajinných architektov z celého Slovenska. Podujatie nám pomáhal pripraviť náš tamojší partner, spoločnosť S-TÉR. Pozreli sme si významné projekty v Budapešti, ktoré výrazne zmenili verejný priestor, sú obľúbené a navštevované.
Myslí sa na každého
Napríklad Liget Budapest je dôkazom, že aj historické verejné parky dokážu po revitalizácii prilákať rôznorodé skupiny návštevníkov, vrátane detí. V juhovýchodnej časti parku sa rekonštrukciou 13 000 metrov štvorcových plochy podarilo vytvoriť jedno z najmodernejších detských ihrísk v Európe. Pozostáva z viac ako 50 herných zariadení. Najväčšiu pozornosť púta vzdušný balón s lanovými hernými prvkami vo vnútri, po ktorých sa dá bezpečne vyšplhať až nahor. Je od renomovaného nemeckého výrobcu lanových herných prvkov Berliner Seilfabrik. Na tomto ihrisku si na svoje prídu všetky vekové kategórie, deti aj dospelí.
Park zároveň ponúka priestor na ďalšie aktivity, našu pozornosť upútali oceňované stavby Zene Háza (Dom hudby) a Néprajzi múzeum (Etnografické múzeum), kde nám komentovaný výklad robili autori revitalizácie parku a zelenej strechy múzea Garten Studio.
Z kvality sa neupúšťa
Popri maďarskom parlamente sme sa presunuli do Olimpia parku. Ihriskový svet už 11 rokov ponúka rôzne typy hojdačiek, šmýkačiek, preliezok, ako aj športové multifunkčné ihrisko. Bezpečný dopadový povrch Playtop je nielen vodopriepustný, ale aj farebne rozlišuje zóny na hranie, športovanie či oddych.
Pri navrhovaní parkov a ihrísk môžu byť náročné lokality výzvou. Dokazuje to aj ihrisko v Gellérthegyi, pri navrhovaní ktorého bol využitý existujúci svahovitý terén. Niekoľko šmykľaviek rôznych druhov prepája dve výškové úrovne a svah sa tak stáva plnohodnotnou súčasťou ihriska. Herné plochy v Óhegy park, navrhované s dôrazom na inklúziu a hru pre všetkých, sú príkladom, ako citlivo a udržateľne pracovať nielen s existujúcou vegetáciou, ale aj so sociálnym kapitálom lokality.
Városháza pop-up park je zas ukážkou, ako sa dá tvoriť dočasný a zároveň plnohodnotný mestský verejný priestor. Plocha pred radnicou slúžila ešte do mája tohto roku ako parkovisko. Cieľom je vytvoriť nový komunitný priestor na nádvorí radnice, ktorý ponúkne oddych v centre Budapešti, s jedinečným dizajnom, s kvalitným mestským mobiliárom, so zeleňou a bude miestom stretnutí a kultúrnych podujatí. Počas rekonštrukcie okolitých objektov a prípravy projektu, ktorého súčasťou sú aj dôležité vodozádržné opatrenia, vznikol dočasný pop-up park. Veľkú radosť z neho majú aj deti, keďže jeho súčasťou je veľké pieskovisko.
Zeleň namiesto áut
Náš dvojdňový študijný pobyt nám umožnil prezrieť si viacero kvalitných projektov, medzi ktorými sme mali možnosť presúvať sa peši či MHD. Mesto sa dlhodobo snaží komunikovať problémy individuálnej automobilovej mobility a neriešiť parkovanie na úkor zelených plôch. Tú najzelenšiu bodku dáva určite park Millenáris Széllkapu, známy ako „brána vetrov“, pod tretinou ktorého sa nachádza podzemné parkovisko. Z kedysi ponurej priemyselnej zóny, kde boli železiarne a strojárne, je dnes nielen moderný rekreačný park s rozlohou viac ako 35 000 m2, ale hrdí sa aj najväčšou trojrozmernou vertikálnou záhradou v strednej Európe a s celkovou plochou 5 000 m2 má aj jednu z najväčších zelených stien v Európe. Pritom ide o lukratívny pozemok, no namiesto výstavby slúži všetkým. Ako prvý tu vznikol v roku 2001 Millenáris park a o takmer dve desiatky rokov sa rozšíril o park Széllkapu.
Dominantou parku sú nepochybne zelené živé steny v smere prúdenia vetra, čo zohráva mimoriadne dôležitú úlohu pri vetraní mestskej oblasti a pri zlepšovaní kvality ovzdušia. Štvorpodlažná visutá záhrada je prístupná návštevníkom a ponúka výhľad na celý park. V rámci parku sa nachádza čerešňový háj, kvetinové záhony a veľké jazero s leknami s rozlohou asi 700 m2, ktoré vďaka mólu ponúka priestor na oddych a zábavu. Súčasťou parku je tiež veľké ihrisko. S pomocou vegetačných prvkov je rozdelené na štyri sekcie pre rôzne vekové kategórie s lanovými hernými prvkami Berliner Sielfabrik
Podnetné diskusie
Sme radi, že ďalšia z našich vzdelávacích akcií dopadla na výbornú a bola pre zúčastnených architektov a krajinných architektov, ako aj pre nás, inšpirujúcou. Počas prehliadok sme mohli s architektmi, krajinnými architektmi, realizátormi či predstaviteľmi mesta diskutovať o skúsenostiach, technických otázkach, ale aj o financovaní kvalitných verejných priestorov. Tie, napríklad u nás, často končia inak, ako si ich projektanti predstavovali – z dôvodu nedodržania projektu či nedodržania kvality navrhnutých riešení. Aj preto je veľmi dôležitý autorský dozor. Ako ukázala študijná cesta v Budapešti, kvalitný verejný priestor je prínosom nielen pre obyvateľov, ale aj mesto, takže šetriť na ňom sa pri jeho tvorbe naozaj nevypláca. Veľké poďakovanie patrí nášmu maďarskému partnerovi S-TÉR, ktorý je, rovnako ako my, zástupcom renomovaných spoločností a výrobcov HAGS, Berliner Seilfabrik, Playtop a Eurotramp.