Päť jarných predsavzatí

Prinášame vám päť tipov na jarné predsavzatia pre zdravý životný štýl, ktoré dokonca šetria peňaženku a sú ohľaduplné k životnému prostrediu.

Aj vy ste si v zime osvojili režim „spiacich medveďov“ a na jar prichádzate s predsavzatiami viac sa hýbať a prejsť na zdravšiu životosprávu? Nemusíte pritom míňať drahé peniaze na diéty či posilňovňu. Tu je päť tipov na jarné predsavzatia pre zdravý životný štýl, ktoré šetria peňaženku a zároveň sú ohľaduplné k životnému prostrediu a dokonca umožňujú viac času tráviť aj s priateľmi či rodinou.

1. Cvičte. V prírode

Ak sa chcete dostať do formy, automaticky to neznamená, že musíte míňať desiatky eur na posilňovňu a ešte sa k tomu potiť vo vydýchanom prostredí či dokonca byť otrokom času a vtesnať sa do termínov, kedy sú posilňovne voľné. Čo takto zmeniť prístup k cvičeniu? Cvičenie v prírode má hneď niekoľko benefitov – ste na čerstvom vzduchu, v termíne, ktorý vám vyhovuje, cvičíte podľa preferencií buď sami alebo s  priateľmi, podľa tempa a času, aký chcete, a najmä – máte to zadarmo. Mestá a obce už začínajú venovať pozornosť dokonca osádzaniu fitness prvkov v parkoch či na voľných verejných plochách a nájsť môžete aj celé zostavy pre workoutové cvičenie. „Cvičenie v prírode má viacero benefitov pre zdravie aj socializáciu. Vždy je dobré, ak sú prvky na cvičenie navrhnuté tak, aby cvičenie prinieslo radosť nielen pre jednotlivca, ale aj skupinu cvičiacich. A rovnako, aby cvičebné zostavy boli zamerané na rôznu fyzickú kondíciu a intenzitu cvičenia s ohľadom na vek a mobilitu, na posilňovanie s vlastnou váhou, so závažiami, či s čoraz obľúbenejšími prvkami pre workoutové cvičenie,“ hovorí odborník Miloslav Jurík zo spoločnosti Studio 21. Spoločnosť sa zaoberá stavebnou, projekčnou a konzultačnou činnosťou v oblasti detských ihrísk, športových hracích prvkov, cyklostojanov, ako aj smart riešeniami v mestách. Všímať si treba aj kvalitu prevedenia, prípadne ďalšie benefity, ako inštruktáž k cvičiacim prvkom.

2. Oprášte bicykel

Jar prináša aj lepšie počasie, čo je dôvod presadnúť z auta nielen na MHD, ale aj na bicykel. Je to lacnejšie, spálite viac kalórií a najmä – po ceste do práce a z práce si poriadne prevetráte hlavu a naberiete pozitívnu energiu. „Cyklodoprava je jednoduchým a dostupným riešením pre každého. Je rýchla, ekologická, lacná, nehovoriac o podpore zdravia. Bicykel sa opláca najmä na stredne dlhé vzdialenosti, do 15 minút. To si, na druhej strane, vyžaduje bezpečnú sieť cyklotrás a súvisiacu infraštruktúru,“ pripomína Miloslav Jurík. Na dlhšie vzdialenosti by mala primárne slúžiť bezpečná, spoľahlivá a rýchla verejná doprava, no nemal by byť dôvod vzdať sa bicykla, keďže integrácia dopravy zabezpečuje priepustnosť ciest v dopravných špičkách.

3. Na výlety kombinovane

Kombinovať dopravu – bicykel s vlakom či autobusom, sa dá aj na väčšie vzdialenosti. Väčšina miest a obcí sa už snaží aj tu robiť prvé kroky. „Dobre nastavený systém integrovanej dopravy umožňuje, že presun z jednej formy dopravy na druhú je čo najjednoduchší. Pozitívom je, že pribúda miest, ktoré zlepšujú podmienky pre takéto prepojenie cyklodopravy a verejnej dopravy,“ hodnotí Miloslav Jurík. Výzvou pre mestá je kvalitná infraštruktúra po vzore západných krajín. „Ide najmä o kvalitné, funkčné a bezpečné cyklostojany a cykloboxy, napríklad aj s možnosťou nabíjania elektrobicyklov, zariadenia pre jednoduchý servis bicyklov, možnosti zdieľaných bicyklov – bikesharing a pod. a, samozrejme, vzájomné prepojenie na verejnú dopravu,“ spresňuje odborník.

4. Spoznávajte aj cez zábavu

Krás Slovenska je toľko, že ani rok nestačí na ich prezretie. S deťmi je to síce vždy o niečo ťažšie, aby sa na dlhej ceste nenudili, ale čo premyslieť program tak, aby ste po ceste spoznávali históriu, kultúru, tradície či prírodu aj netradičnými formami prispôsobenými veku aj najmenších detí? A nemusia to byť len zoologické záhrady. Objavovať zábavnou formou sa dá aj história. Či už sú to rôzne tematické parky, ale napríklad aj tematické ihriská. V rámci cezhraničného slovensko-maďarského projektu Cultplay, do ktorého boli zaradené štyri mestá z Maďarska (Oroszlány, Komárom, Tata a Kisbér) a šesť zo Slovenska (Nové Zámky, Šaľa, Komárno, Hurbanovo, Kolárovo a Svodín) napríklad vznikli detské tematické ihriská, kde herné prvky verne kopírujú vybrané kultúrne pamiatky z daných družobných miest. „Napríklad v Šali nedávno vyrástlo multifunkčné detské ihrisko, ktoré pripomína repliku historického kláštorného komplexu Majk z maďarského mesta Oroszlány,“ hovorí Miloslav Jurík. Deti sa dozvedia, že starobylý kláštor Majk bol kedysi pustovňou rádu kamaldulských mníchov. Jeho história sa datuje do roku 1733. Komplex pozostáva z barokových budov kláštora a kostolnej veže. Dodnes sa vďaka nemu dozviete množstvo informácií o tamojšom meste, ale aj histórii Maďarska. V rámci detského interaktívneho parku je kláštor tvorený z viacerých menších domčekov verne kopírujúcich realitu, a to aj farebne. Nádvorie je napríklad imitované gumeným povrchom, kde sú farebne vyznačené aj cestičky pomedzi budovy, no zakomponované aj herné prvky pre deti. V červených štvorcoch, ktoré predstavujú tiež stavebné objekty, je zakomponovaná aj trampolína. Zvonica je zas pretransformovaná do veže s tubusovou šmykľavkou.

5. Spoločný piknik aj hra

Či už si vyberiete cvičenie v prírode, výlety, alebo hru na ihrisku, buďte spolu. V mestách pribúdajú multifunkčné ihriská, ktoré sa dajú využiť na hranie viacerých kolektívnych športov. Ak máte deti, na Slovensku už tiež máme kvalitné a bezpečné ihriská, ktoré na herných prvkoch udržia aj váhu dospelého človeka a rodičia sa tak dokážu zahrať s deťmi. „Je dobré, ak sú navrhnuté aj inkluzívne – teda deti sa môžu hrať spolu aj bez ohľadu na fyzické schopnosti a vývinovú úroveň,“ podotýka Miloslav Jurík. Inkluzívne ihriská totiž poskytujú príležitosť na spoločenskú interakciu, socializáciu aj budovanie komunity. Samozrejme, budovať širšiu komunitu v mieste, kde bývate, sa dá výborne aj spoločným piknikom či spoločenskými hrami v prírode, napríklad v parku vo vašom okolí.