Detské ihriská pre všetkých
Švédsko nám môže byť inšpiráciou pri plánovaní a tvorbe kvalitného verejného priestoru.
Hra na čerstvom vzduchu je pre zdravý vývoj detí dôležitá, no v posledných desaťročiach sa čas, ktorý deti aktívne trávia vonku, znižuje. Kvalitné a dostupné priestory pre hru dokážu tento negatívny trend čiastočne ovplyvniť a pozitívnym spôsobom podporiť psychomotorický vývoj detí. Prostredníctvom hry sa deti učia chápať svet okolo seba, učia sa sociálnej interakcii a komunikácii, učia sa posudzovať riziko a samostatne sa rozhodovať.
Podporovať rozvoj detí považujeme za kľúčové, preto sme začiatkom júna zorganizovali ďalší z našich odborných seminárov pre architektov, krajinných architektov, urbanistov a ďalších odborníkov, ako aj pre predstaviteľov samospráv na tému, ako budovať detské ihriská pre všetkých, verejný priestor priateľskejší k deťom a v čom nám môže byť Švédsko inšpiráciou. Vďaka podpore veľvyslanca Švédska v Českej republike Fredrika Jörgensena sa seminár odohrával na pôde švédskeho veľvyslanectva v Prahe a popri našich kolegoch zo Studio 21 mali video prezentácie odborníci zo Švédska.
Zamerané na deti
Po úvodných slovách pána veľvyslanca rozobrala historický vývoj herných plôch a súčasné trendy ich rozvoja vo Švédsku krajinná architektka a profesorka na švédskej univerzite poľnohospodárskych vied (SLU) v Alnarpe Märit Jansson. V jej online prednáške akcentovali témy prostredia priateľského k deťom, samostatnej mobility a úlohy prírodných elementov v urbanizovanom prostredí.
Ako tvoriť prostredie priateľské pre všetky deti v online prednáške pripomenula odborníčka na detské ihriská podľa konceptu „Play for all“ Tove Due. Upozornila na fakt, že nie vždy sú priestory na hranie dostupné pre všetky deti. „Vytváranie prístupných ihrísk môže byť náročné, ale veríme, že s dobrou spoluprácou a plánovaním sa dá vytvoriť dokonalé ihrisko,“ zdôraznila. Tove Due má viac ako 25-ročné skúsenosti ako manažérka predaja v švédskej spoločnosti HAGS, zároveň sa venuje aj pedagogickej činnosti na SLU v Alnarpe a je tiež dlhoročnou inšpektorkou detských ihrísk.
Švédske riešenia u nás
Podpora vývoja dieťaťa v rannom detstve je nesmierne dôležitá. Obdobie od narodenia do 8. roku života je určujúce pre budúcu pohodu a prosperitu. Preto kladieme dôraz na poznanie psychomotorického vývoja detí, ktorý zahŕňa rozvoj hrubej a jemnej motoriky, kognitívnych, sociálnych, mentálnych a komunikačných zručností a mnoho ďalších. „Naším cieľom je čo najviac podporovať celkový rozvoj detí vo vonkajšom prostredí budovaním vhodných a dostupných priestorov na hranie, ktoré prirodzene prepájajú drobnú architektúru a herné zostavy s vegetačnými prvkami, a tým vytvárajú širokú škálu aktivít pre všetky vekové kategórie,“ podotkla a na príkladoch z detstva vlastných detí ukázala urbanistka a krajinná architektka Studio 21 Jana Adamková.
Švédsko nielenže môže, ale už dlhodobo je pre nás v mnohom inšpiráciou, zdôraznil výkonný riaditeľ Studio 21 Miloslav Jurík. „Naším cieľom sú riešenia, ktoré dokážu rásť a meniť sa spolu s obyvateľmi a ich potrebami. Spolu s našimi švédskymi a ďalšími európskymi partnermi pomáhame vytvárať jedinečné, bezpečné a udržateľné verejné priestory,“ skonštatoval Miloslav Jurík. Vo svojej prezentácii porozprával o Ellen Key, zakladateľke pedocentrizmu, dôležitosti ľudskej mierky, ale aj švédskom prístupe k inklúzii a o tom, ako všetky tieto aspekty zohľadňuje spoločnosť pri tvorbe detských ihrísk, ale aj celých verejných priestorov.
V záverečnej inšpiratívnej a podnetnej diskusii dominovali témy, ako problematika verejných obstarávaní, kvalita a bezpečnosť herných plôch, ale aj ekonomická udržateľnosť verejných priestorov.