Čunovo – Námestie ktoré sa pretvorilo na ihrisko s motívom vody

Keď sa povie Divoká voda, každému je jasné, že reč je o Čunove. Tamojšia mestská časť je známa aj svojim vodným dielom a vodnou elektrárňou. Aj preto sa práve vodná tematika stala hlavným motívom pri tvorbe detského ihriska v rámci revitalizácie námestia v centre tejto bratislavskej mestskej časti.

Ihrisko sme robili v roku 2014, no je inšpiráciou aj pre ďalšie plochy v mestských častiach či obciach, ktoré o revitalizácii uvažujú.

Ihriskoví námorníci

Ihrisko sa nachádza v areáli mestského úradu a vodný motív je neprehliadnuteľný. „Vodný motív je použitý už na bezpečnom dopadovom povrchu tlmiacom pád, kde sme vybrali modrú farbu,“ podotýka autorizovaný architekt spoločnosti Studio 21 Juraj Jurík. Výhodou povrchu od renomovaného dodávateľa Playtop je nielen to, že je vďaka vysokej kvalite a trvácnosti takmer bezúdržbový, ale že je ho možné tvarovať aj v priestore, čo sme využili aj na rozdelenie jednotlivých herných zón. Na vyvýšenej časti akoby rozčerenej vodnej hladiny sa nachádza pedálový kolotoč určený pre viac detí. Práve vyvýšenie plochy umožňuje pri rozkrútení kolotoča vytvoriť z neho bezpečný priestor a neohrozuje tak „dolu“ šantiace deti na iných herných prvkoch. Zároveň však umožňuje aj menším deťom mať zhora z kolotoča neopakovateľný pohľad na všetky strany.

Ihrisko je vhodné pre deti rôzneho veku. Či už sú to jednotlivé herné prvky, ako zapustené strunové hojdačky s maketami rôznych zvieratiek určené pre jedno dieťa, ale aj strunová hojdačka v tvare lode pre viac detí. Stačí sa spoločnými silami rozhojdať a detská fantázia umožní malým námorníkom navodiť nefalšovanú atmosféru plavby v rozbúrenej vode. Samozrejme, na ihrisku nechýbajú ani kyvadlové hojdačky.

Určite pozornosť priláka aj ihriskový domček s množstvom doplnkových aktivít a hier určený pre deti, ktoré chcú objavovať tajomstvá a zdolávať výzvy. Z jeho vežičky, z ktorej vďaka ďalekohľadu možno strážiť celé okolie, sa do druhej časti prechádza cez lanový most. Nechýba ani šmýkačka, tunel, lanová aj pevná lezecká stena. V blízkosti domčeka sa nachádza ďalší herný prvok v tvare lode. Tú si detskí námorníci môžu odkormidlovať, prípadne cez ďalekohľad sledovať ďalšie dobrodružstvá. Aj tento prvok rozvíja v deťoch fantáziu, no zapája pri hre aj ich logiku. Jednotlivé herné prvky sú od európskeho výrobcu HAGS patriaceho k špičke v kvalite. Široká ponuka zároveň umožňuje kombinovať atypické herné prvky s klasickými a vytvárať tak aj tematické ihriská.

Súčasť námestia

Investorom revitalizácie rozsiahlej plochy v centre Čunova, ktorej súčasťou bola aj realizácia spomínaného ihriska, bola mestská časť. Projektant zadefinoval jednotlivé produkty už v projekte. „Plocha, s ktorou sa v projekte počítalo, sa nachádzala čiastočne na ulici pred miestnym úradom a zvyšok v jeho areáli. Vďaka projektu sa mohol celý priestor otvoriť a sprístupniť pre verejnosť,“ vysvetľuje Juraj Jurík. Realizácia si, samozrejme, vyžiadala aj úpravy. Na ploche určenej pre ihrisko boli staré chodníky a lampy, ako aj staré tuje, pričom bolo potrebné upraviť výškovo aj terén.

Veľkým plusom však je, že vďaka začleneniu ihriska do udržiavanej plochy v centre námestia  sa otvára a prepája priestor nielen na ďalšiu hru detí, ale aj na oddych pre návštevníkov, pre ktorých sú určené aj lavičky lemujúce ihrisko. V rámci podpory ekologickej dopravy nechýbajú pri ihrisku cyklostojany. Ďalší prístrešok s cyklostojanmi je určený pre zamestnancov a návštevníkov mestského úradu a nachádza sa priamo pri vstupe do úradu.

„Realizácia sa uskutočnila v zmysle projektu,“ podotýka autorizovaný architekt Juraj Jurík. Jedinou výnimkou bolo, že projekt počítal aj s prístreškom na sedenie pri ihrisku, no z dôvodu úsporných opatrení sa napokon od neho ustúpilo. Hoci plocha s dlažbou, ktorá bola navrhnutá pod prístrešok, sa realizovala, na realizovanie prekrytého sedenia si zrejme obyvatelia a návštevníci budú musieť počkať.